Ladda
för nya
affärer

Öka din försäljning och konkurrenskraft

Marknadsföring handlar om att ge kunden en helhetsupplevelse, från första besöket på webbplatsen via det personliga säljmötet till offert och genomförd affär. Vi hjälper dig att förmedla en klar bild av företagets produkter och tjänster i digitala och traditionella kanaler.

Vi hjälper dig att få fler kunder.

Se hur vi hjälpt andra med kommunikationen.

Bli inspirerad av uppdrag vi genomfört för våra kunder. Här hittar du 
ett urval av lyckade kundcase. Kontakta oss så berättar vi gärna mer.

Part

Kommunikativa lösningar som stödjer Parts säljprocess

Meiser

Meiser stärker sin position med tydlig kommunikation

SCA Logistics

SCA Logistics stärker varumärket med redaktionellt innehåll

Orbotech

OrboTech gick från okänd till succé på den nordiska marknaden

Norrporten

Fastighetsaktiebolaget Norrporten

GDM

Strategiska lösningar och nytt uttryck i linje med GDM:s vision

Framfot

Framfots nya webbplats är i dag ett viktigt säljverktyg

Trux

Trux ökade sin försäljning med 48 procent

Fokus på värdeerbjudande när Kaltes Grafiska sätter tryck på säljprocessen

Kaltes Grafiska ville belysa kraften i det tryckta mediet och förändra sin säljprocess. En kommunikativ plattform med tydlig budskapsformulering och ett företagsunikt bildmanér mynnade ut i ett grundläggande material att utveckla för användning i olika medier.

Läs mer

Öka konkurrenskraften

Vi har en passion för att utveckla marknadsföringsmål till engagerande upplevelser. Genom att ge kreativ höjd åt strategiska lösningar skapar vi affärsstödjande kommunikation som ger resultat.

Tio år. Tiden går fort när man har roligt

Frosting Kommunikationsbyrå firar tio år 2015. Under de åren har vi slutfört nära 4 400 projekt och omsatt cirka 185 miljoner kronor. Det hela började på Sundsvalls Stadshus. Läs historien och ta del av intressanta fakta här.

4400

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få tips, idéer och inspiration.

Ett möte kan betyda stor skillnad.

Kontakta oss för nya idéer om framgångsrik marknadsföring och kommunikation. Telefonnummer och e-postadress finns under bilderna på oss.

hakan@frosting.se

060-66 99 44

Håkan Björnström Projektledare och VD

jonas@frosting.se

060-66 99 47

Jonas Nilsson Projektledare och Art director

maria@frosting.se

060-66 99 48

Maria Åman Copywriter och projektledare

sten@frosting.se

060-66 99 34

Sten Nilsson Projektledare och Art director

linn@frosting.se

060-66 99 45

Linn Madsen Skribent

marc@frosting.se

060-66 99 49

Marc Grein Grafisk formgivare och projektledare

jennie@frosting.se

060-66 99 43

Jennie Zetterqvist Journalist och kreativ skribent

markus@frosting.se

060-66 99 35

Markus Hasselryd Webbutvecklare och projektledare

anders@frosting.se

060-66 99 41

Anders Björk Art director

robert@frosting.se

060-66 99 46

Robert Höglund Art director och filmskapare

Vi hjälper dig att få fler kunder.

Bankgatan 15 852 32 Sundsvall

Frosting Kommunikationsbyrå i Sundsvall. Bankgatan 15, SE-852 31 Sundsvall.

© 2015 Frosting Kommunikationsbyrå. All Rights Reserved.